Dále uvedený text poskytuje všeobecnou informaci o digitálním vysílání prostřednictvím kabelového rozvodu a odpovědi na často kladené otázky ohledně digitálního vysílání.

Digitální vysílání v kabelovém rozvodu

Kabelová televize Kopřivnice nabízí digitální programy v kabelovém rozvodu od podzimu roku 2007. Abychom přiblížili tuto problematiku co nejvíce veřejnosti, připravila KTK tuto základní informaci pro své klienty. Dále uvedené informace jsou tedy určeny zejména pro uživatele kabelové televize, aby usnadnily orientaci v problematice digitálního vysílání v Kopřivnici. Taktéž se snaží odpovědět na nejčastější dotazy našich zákazníků.

Základní rozdíly v digitálním vysílání

Digitální vysílání je v rámci televizního kabelového rozvodu přenášeno jinak než pozemní digitální vysílání nebo digitální vysílání ze satelitu. Proto pro příjem kabelového digitálního vysílání potřebujete jiný typ SET-TOP-BOXu nebo televizoru, než pro příjem pozemního signálu. Pokud zvažujete nákup nového televizoru, doporučujeme, aby již televizor byl vybaven možností příjmu DVB-C. Budete tak moci sledovat volně šířené televizní digitální programy. Kabelová televize bude další TV programy přidávat pouze jako digitální a díky televizoru s DVB-C tunerem budete tyto programy moci sledovat, aniž byste potřebovali SET-TOP-BOX. Televizory, které mají označení, že jsou vybaveny tunerem pro příjem digitálního vysílání s označením DVB-T mohou přijímat pouze pozemní vysílání a na kabelovém rozvodu nebudou fungovat. Doporučujeme proto nákup nových televizorů s vestavěným DBV-C tunerem. Většina značkových výrobců již televizory s DVB-C tunerem nabízí a jejich cena není výrazně vyšší než cena televizorů s DVB-T tunery.

Kvalita zobrazení televizoru

Základním rozhodnutím (zejména do budoucna) je, zda chcete sledovat televizní vysílání ve vysokém rozlišení nebo vám dostačuje nižší kvalita zobrazení. Pro Vaši představu. Televizor ve standardním rozlišení (SD) používá pro přenos obrazu 414 720 bodů. Televizory ve vysokém rozlišení (HD) používají 2 073 600 bodů. Obraz na televizorech s HD rozlišením má proto výrazně vyšší ostrost obrazu a větší množství zobrazovaných detailů, neboť se přenáší 5x více informací. Faktem je, že v současné době (září 2009) přenášíme volně v KTKdigi v HD rozlišení pouze NOVA a ČT1 a v kódované nabídce HBO. Lze očekávat, že postupně se bude počet programů v HD rozlišení zvyšovat a HD programy se stanou běžným standardem. Proti nákupu domácího vybavení v HD rozlišení však hovoří poněkud vyšší pořizovací cena těchto přístrojů. Televizory schopné pracovat v plnohodnotném HD rozlišení mají označení FULL HD. Televizory označené HD READY nezobrazují plnohodnotně HD signál. Pouze dělají jeho převod do nižšího rozlišení, aby jej mohl televizor zobrazit. Jejich výsledné zobrazení není tedy v podstatě lepší než běžné standardní zobrazení (SD).

Mimo zabudovaný DVB-C tuner je u televizorů HD důležitý i vestavěný dekodér MPEG-4, abyste mohli HD programy sledovat přímo na televizoru bez externího SET-TOP-BOXu.

LCD nebo PLAZMA panel?

Pro sledování televizního obrazu přenášeného digitálním vysíláním není rozhodující, zda použijete televizor s LCD nebo PLAZMA panelem. Každý výrobce vychvaluje svůj výrobek a zdůrazňuje jeho přednosti, ale o nedostatcích taktně mlčí. Kvalita obou zobrazovačů je v současné době na vysoké úrovni, a pokud zvolíte značkový výrobek, nebývá s kvalitou obrazu obvykle problém. Taktéž informace, že spotřeba elektrické energie u plazmových panelů je několika násobně vyšší než u LCD není v dnešní době tak úplně pravda. Výrobcům plazma panelů se podařil příkon výrazným způsobem snížit a spotřeba se tak přiblížila k LCD.

Kvalita digitálního vysílání

Kvalita televizního obrazu při digitálním přenosu je závislá na velikosti datového toku, prostřednictvím kterého se obraz přenáší. Výhodou digitálního přenosu je, že obraz v TV studiu je převeden do datové podoby a u televizního diváka převeden zase zpátky do obrazové podoby. Pokud by byla zachována dostatečná velikost datového přenosu z TV studia k divákovi, divák by viděl obraz stejně kvalitně, jak byl nasnímán ve studiu. Problém ale je, že za přenosovou kapacitu trasy musí televizní stanice platit poměrně vysoké částky a proto úmyslně snižují kvalitu signálu, aby přenosové linky vytěžovaly co nejméně. Kvalita obrazu u některých stanic je pak nevalné úrovně. Toto omezení přenosu se týká zejména menších televizních stanic, veřejnoprávní a velké soukromé televize takovéto „korekce“ zpravidla neprovádějí.

Obecně lze říct, že kvalita digitálního přenosu obrazu je lepší než analogové vysílání -neosahuje šumy, duchy. Digitální přenos je však náchylnější na kvalitu připojovacích šňůr, rozbočovačů, konektorů atd. Koaxiální kabel s rozbočovačem, který bez problémů 20 let fungoval u Vás doma na analogovém televizoru může být pro přenos digitálního signálu nepřekonatelný problém. Proto se SET-TOP-BOX připojuje jako první zařízení hned za televizní zásuvku! Další domácí rozvody a přístroje se zapojují až na výstupní anténní konektor SET-TOP-BOXu.

To top
Cookies

Naše stránky potřebují Váš souhlas k využití dat, aby Vám mimo jiné mohli prezentovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Souhlasím.


Souhlas můžete odmítnout zde.