Služba KTKoptic poskytuje optické připojení do internetu s nesdíleným přenosovým pásmem, to znamená, že každý uživatel má pro sebe vyhrazenou plnou rychlost připojení na portu předávacího zařízení. Předávací zařízení je optická jednotka s označením výrobce ZTE a port je zdířka na tomto zařízení určená pro připojení počítače nebo routeru.
Wifi připojení je z principu sdílené a kvalita takového připojení je ovlivňována více faktory, které jsou uvedené níže. Wifi připojení na frekvenci 2,4 GHz není vhodné pro náročné aplikace, jako je hraní her, distanční výuka, home office, rozhlasové vysílání přes internet nebo sledování video služeb (tzv. červené tlačítko, Youtube, FixProTV). Wifi připojení není součástí služby KTKoptic.

K označování rychlosti wifi routerů je potřeba uvést, že výrobci uvádějí maximální teoretickou rychlost wifi rozhraní dle standardu IEEE 802.11. Maximální možná rychlost je přibližně rovná polovině teoretické rychlosti a to při optimálních podmínkách laboratorního prostředí, to znamená bez okolních rušení a s příslušnou hardwarovou podporou na straně počítače.

Pokud tedy je Váš router označený popiskem 300 Mbps n (písmeno n označuje standard IEEE 802.11n), pak v laboratorních podmínkách lze dosáhnout rychlost 150 Mbps, v běžných podmínkách domácnosti bez okolního rušení se maximální rychlost pohybuje kolem 50 Mbps. Běžně se rychlost wifi v domácnosti pohybuje kolem 10 až 40 Mbps. Jak dosáhnout vyšší rychlosti a stability čtěte níže. Faktory, které dále ovlivňují rychlosti wifi:

  • Rychlost klesá s útlumem wifi signálu, např. když se přemístíte do jiné místnosti, než je situován Váš wifi router.
  • Umístění wifi routeru, umístěte router na vhodné místo tak, aby jeho antény nebyly zastíněné nábytkem a aby se v těsné blízkosti routeru nenacházela jiná elektronika, např. televizor.
  • Větší aktivita uživatelů wifi sítí v okolních bytech a domech ve večerních a odpoledních hodinách, v podstatě vede k zvýšení intenzity rušení wifi signálu a k poklesu rychlosti.
  • Nově zapojená „wifina“ v některém sousedním bytě. Může nastat stav: „Ještě před měsícem byla rychlost perfektní, před týdnem se to zhoršilo“.
  • Firmware routeru, což je něco jako operační systém, který řídí činnost wifi routeru. Občas – jednou za rok, zkontrolujte, zda výrobce routeru nevydal opravnou verzi firmware.
  • Typ wifi rozhraní v počítači a jeho implementovaná podpora wifi standardu.
  • Kondice daného počítače nebo telefonu, tzn. výkon procesoru, operační paměť, instalované aplikace, procesy na pozadí (stahování aktualizací Windows výrazně ovlivňuje rychlost)…
  • Informace na závěr: Vyšší tarif optického připojení nepovede ke zvýšení rychlosti wifi připojení

Jestliže registrujete náhlé zhoršení rychlosti, postupujte podle této stránky.

Pokud používáte počítač nebo notebook na stále stejném místě, určitě jej připojte do Vašeho wifi routeru kabelem. V případě, že by vedení kabelu bylo komplikované, můžete použít Power Line.

Jak dosáhnout vyšší rychlosti na wifi

Nejběžněji používané wifi routery (např. TP-Link WR741 nebo WR841) používají pro šíření wifi signálu frekvenci 2,4 GHz. Vyšší rychlost a stabilitu na wifi lze dosáhnout na frekvenci 5 GHz, k tomu je potřeba router, který tuto frekvenci podporuje (např. TP-LINK Archer C20) a také je potřeba hardwarová podpora na straně počítače či mobilu. Wifi signál na frekvenci 5 GHz však má nižší dosah ve členitém bytě a přes pevné překážky prakticky neprojde. Frekvence 5 GHz v současné době není příliš pro domácí použití využívána, nicméně i zde je nutno do budoucna počítat s přibýváním domácích routerů na této frekvenci a následnému rušení od okolních wifi. Router s frekvencí 5 GHz obvykle umožňuje dvě wifi sítě na obou frekvencích, tj. 2,4 GHz a 5 GHz.

Které wifi routery nepoužívat

Podle našich testů jsou nevhodné routery Tenda z důvodu nedostatečné podpory výrobce. Dále routery wifi Mercusys MW305R, v zarušeném prostředí degradují kvalitu připojení. Za vhodné levné řešení lze považovat TP-Link WR841. Také není vhodné používat routery neurčitého stáří a původu (od kamaráda, z bazaru apod).

Mobilní data jsou stabilnější než wifi připojení

Mobilní operátoři používají licencované rádiové pásma, které mají vyhrazené pouze pro vlastní datové přenosy, proto zde nemůže dojít k rušení od cizích vysílačů tak jako je tomu u wifi připojení.

To top
Cookies

Naše stránky potřebují Váš souhlas k využití dat, aby Vám mimo jiné mohli prezentovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na tlačítko Souhlasím.


Souhlas můžete odmítnout zde.